Domy, které vzniknou spojením více různých hmot, jsou nejen zajímavé, ale poskytují mnoho výhod. Vytváří členitý obytný prostor, různá interiérová i exteriérová zákoutí a vždy se najde místo chráněné před sluncem i větrem, což oceníte zejména v horkém létě. Zajímavý dům z nepravidelných celků vznikl na norském ostrově Tromøy s borovými lesy, skalnatými plážemi a divokými břehy.
Projekt, který navrhli architekti z ateliéru Section Plan Elevation Extrusion Diagram Architects (SPEED), sestává z malého domu a přístavby. Pozemek se nachází u pláže a v přírodní rezervaci na místě, kde se investorka chodí každou neděli po celý rok koupat spolu s kamarádkami.
Jelikož velká část pozemku sestává z holých skal, dům umístili dozadu a velikostí i tvarem přizpůsobili pozemku tak, aby nebyly potřebné zbytečné výkopy. Obývací pokoj se otevírá směrem do krajiny, dokonce je z ní možné vykročit přímo na skalnaté pole s vřesy.
Velké prosklení v domě s výhledem na borové lesy
Obývací pokoj se otevírá směrem do krajiny, dokonce je z ní možné vykročit přímo na skalnaté pole s vřesy. Zdroj: Simen Øvergaard
Množství zákoutí chrání před větrem
Stavba je sice orientována směrem k moři, ale zároveň chrání před silným větrem. Celkově je dlouhá 26 metrů a na každé straně má několik zákoutí. Díky nim se vždy najde venku sluneční chráněný prostor. Jednopodlažní dům má všechny pokoje na jedné úrovni. V interiéru jsou tři ložnice, dvě koupelny, šatna, prádelna a otevřený prostor s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní.
V přístavbě se nachází malý obývací pokoj, kuchyň a koupelna a také patrová postel. Vedle venkovní sprše vejdete do sauny se samostatným vchodem. V teplých letních dnech se dům otevírá do
okolí – z každé ložnice, obývacího pokoje, jídelny a kuchyně lze vyjít přímo do působivého exteriéru.
Hlavní prostor se otevírá na obě strany
Stavba je navržena tak, aby vyhovovala životnímu stylu klienta – bydlení na samotě, ale s prostorem pro děti, vnoučata a přátele. Jídelna je proto nejdůležitějším prostorem se širokými skleněnými dveřmi a otvory do exteriéru na obě strany. Při zvláštních příležitostech lze dlouhý stůl natáhnout a přesunout z kuchyně do obývacího pokoje nebo ven – na jednu či druhou stranu.
Napjatý rozpočet vyžadoval inovativní nápady
„Projekt měl napjatý rozpočet, vyžadoval si inovativní nápady a přesnost. Tu na milimetr zajišťuje CLT konstrukce. Dřevěné stěny jsme ponechali odhalené a neošetřené, což dává domu určitou surovost, přičemž jej stále udržuje rafinovaný a teplý. Díky tomu se do centra pozornosti dostává samotný nábytek, umělecká díla a předměty klienta. V kontrastu k tomu jsou vnitřní posuvné dveře nastříkané výraznými barvami v místní autodílně v odstínech broskvové, citrónové a tyrkysové.
Venku jsme levné průmyslové materiály použili novými způsoby – pergoly a přístřešky pro auta nebo desky ze skleněných vláken určené do stájí, které filtrují sluneční světlo. Plot podél terasy tvoří gabiony vyplněné skálou z ostrova – ty se obvykle používají jako protihlukové stěny podél dálnic,“ vysvětlují specifika realizace jejích architektů.
https://oprumyslu.cz/socialni-pojistovna-zverejnila-kalkulacku-pro-vypocet-14-duchodu/
https://e-prumysl.cz/pozor-na-nemoci/
https://najdouvas.cz/klicove-tipy-pro-bezstarostne-stehovani-do-zahranici/