Lékařka: Sladká snídaně pro dítě? Ano, ale doma vyrobená

on

|

views

and

comments

Snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. Odborníci stále upozorňují na skutečnost, že jejich vynechání může způsobit nesoustředěnost školáků. „Vynecháním snídaně klesá výkonnost dítěte, a to může mít negativní dopad na jeho prospěch. Kromě vynechání snídaně to může být i špatný režim dne, a především spánku,“ říká MUDr. Adela Penesová, PhD., lékařka a vědkyně Biomedicínského centra SAV a prezidentka Slovenské asociace pro výživu a prevenci.

Lékařka a vědkyně MUDr. Adéla Penesová, PhD. Základem zdravé výživy je podle ní jednak optimální počet denních jídel, pravidelná doba jejich konzumace, přiměřené intervaly mezi jídly, vyváženost složení stravy, ale také správná zdravá úprava jídla.
Jak by tedy měla vypadat správná snídaně a svačina školáka, aby měl dostatek energie na vyučování?
Děti by měly mít jako součást snídaně mléčný nápoj (mléko, kakao) ak tomu například jeden grahamový rohlík (ideální je rohlíky střídat – grahamový, celozrnný, vícezrnný a občas i bílý) s malým množstvím rostlinného pomazánkového másla (s vysokým obsahem omega 3 a 6 mastných kyselin), občas i živočišného másla, se šunkou (drůbeží, vepřovou s více než 80 % masa) nebo sýrem či s pomazánkou (brynzová, vajíčková, sýrová, tvarohová, mrkvovo-sýrová, řepavá, avokádová, pod). K snídani může být i jedno vařené vejce či smaženice s pečivem, nebo zapékačka, ale ne každý den. K tomu samozřejmě nějaká zelenina, ať už rajče, paprika, okurka, ledový salát.

Některé děti ale mají rády sladkou snídani…
Pokud dítě spíše miluje „sladkou“ snídani, tak to může být mléko nebo jogurt s vločkami či ceráliemi – ideálně doma připravenými. Nebo to může být ovesná či rýžová kaše s čerstvým ovocem. Kupované snídaňové cereálie pro děti totiž obsahují příliš mnoho cukru a aditiv. Jednou za čas to může být i vánočka s rostlinným máslem a džemem nebo jogurt s čerstvým ovocem, malým množstvím posekaných ořechů či semínek. Alternativou je i kvalitní ovocný jogurt či jiný zakysané mléčné nápoje. Alternativou může být i doma upečené sladké pečivo (vosí hnízdo, makovo-jablečný či tvarohový štrúdl, banánové lívance s ovesnými vločkami apod.)

Pije vaše dítě ve škole mléko?
Mnohé děti musí kvůli práci rodičů vstávat poměrně brzy, jsou v ranních družinách a nemají proto hned po probuzení chuť jíst. Rodiče by se však měli pokusit, aby vypili alespoň jeden mléčný nápoj nebo jogurt či jiný mléčný výrobek vhodný pro děti a zbytek snídaně snědli před zahájením vyučování.

Co do stravy dítěte, ale ani dospělého nepatří, jsou uzeniny, jako jsou párky, klobásy, salámy, slanina, uzené maso ani zpracované masné výrobky, jako jsou například paštiky, ale ani sladké oříškové pomazánky, croissanty, fornetti a podobně.

Jsou snídaně nejdůležitějším jídlem dne?
Jsou důležitým jídlem, ale nedá se říci, které je nejdůležitější. Snídaně má zajišťovat pětinu z celodenního příjmu energie a živin u dětí. Mají dodat pouze potřebnou energii, a proto nemají být obtížné, ale naopak lehce stravitelné, s dostatkem bílkovin, malým množstvím tuku i komplexních sacharidů a zeleniny.

Děti ve škole právě v dopoledních hodinách musí podávat značný duševní výkon, což vyžaduje hodně energie zejména pro mozek. Přičemž důležitá je nejen kvantita, ale také kvalita živin. Nejen dítě, ale i dospělý pokud ráno po více než deseti hodinách lačnění přes noc, kdy nepřijímá ani potravu ani tekutiny, hladoví, sníží se mu glykémie (hladina cukru v krvi).

Děti, které nesnídají, mohou být tak nesoustředěné, podrážděné, mohou mít bolesti hlavy, rychleji se unaví a jsou malátné. Základem zdravé výživy je jednak optimální počet denních jídel, pravidelná doba jejich konzumace, přiměřené intervaly mezi jídly, vyváženost složení stravy, ale také správná zdravá úprava jídla.

Snídaně školáka? Pestré a plné živin
Které jídlo dne by mělo být nejkaloričtější?
Děti by měly jíst pětkrát denně: snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Poměr energie by měl být – 20 % snídaně, 10 % svačina, 30 až 35 % oběd, 10 % odpolední svačina a 25 až 30 % večeře. Samozřejmě by neměly „pozobkávat“ mezi těmito jídly sladkosti, slané či sladké pochutiny. Přičemž stejně jako u dospělých platí, že poslední jídlo by mělo být tři hodiny před spaním. Množství energie však závisí na tom, jaký má dítě výdej energie, zda sportuje a podobně.

Klíčový je i pitný režim, proto školákovi k svačině přibalte i půllitrovou láhev s nápojem (ideálně vodu nebo nápoj bez přidaného cukru, respektive s minimálním množstvím cukru, určitě by děti neměly konzumovat slazené bublinkové či kolové, nebo energetické nápoje).

Share this
Tags

Must-read

Kotvičník je bylinkou i pro ženy. Jak na něžné pohlaví působí?

Když se řekne kotvičník, většina lidí se začn potutelně usmívat a myslet na jeho pozitivní účinky na mužskou rozmnožovací soustavu. Kotvičník ale může být...

Batohy a rezervoáry nesmí chybět ve výbavě aktivních cyklistů. Máte ty své?

Ať už se pohybujeme na kole nebo pěšky, nejpohodlnějším a nejpraktičtějším úložným prostorem, kde můžeme odložit, co potřebujeme, je batoh. Jenomže při cyklistice by...

Ekzém na dlaních může mít různé příčiny – jaké?

Ekzém na dlaních může být způsoben různými příčinami. Abyste jej spolehlivě vyléčili nebo alespoň zmírnili příznaky, bude potřeba vědět, jaký typ ekzému na dlaních...
spot_img

Recent articles

More like this