Připravit zdravou svačinu není věda

on

|

views

and

comments

Stejně jako snídaně, i svačina je velmi důležitá. Co je vhodné zabalit školákovi do tašky a čemu je lepší se vyhnout?

Každé dítě má své oblíbené i neoblíbené potraviny, ovoce i zeleninu.
Správně sestavená svačinka má poskytnout asi 10 až 15 % z denního příjmu energie a má obsahovat:

čerstvé ovoce nebo zeleninu
kvalitní bílkoviny (mléčné výrobky, maso, ryby, luštěniny, vejce, semena a ořechy)
obiloviny, zejména celozrnné
vhodné tekutiny
Děti, které vynechávají svačinu, jsou více unavené, mohou mít sníženou pozornost ve škole, jsou náchylnější mít nadváhu. I pitný režim je důležitý, neboť nedostatek tekutin způsobuje únavu, nesoustředěnost, bolesti hlavy a zhoršuje fyzický i psychický výkon.

Svačina nenahradí snídani
Děti potřebují pravidelný příjem živin a energie v několika pravidelných dávkách kvůli dobrému růstu a vývoji, udržování imunity a posilování zdraví. Důležitá je proto i zdravá svačinka, která by měla tvořit 10 až 15 % z denního příjmu energie.

Děti by svačinu měly zkonzumovat přibližně po třech hodinách od snídaně (obvykle o velké přestávce ve škole), když mají dostatek času nerušeně doplnit vydané kilojouly. Denní porce by neměla být větší než 50 g a upřednostnit je třeba sladké pečivo, případně sušenky, sušené ovoce a cereální sladké tyčinky před tučnými moučníky a cukrovinkami.

Při přípravě svačin mají cukry své nezastupitelné místo, protože pro dětský věk je charakteristická potřeba tzv. rychlých kalorií, proto není třeba zcela zakazovat sladkosti.

Energetický výdej kalorií (tělesná aktivita, teplo…) by se měl rovnat energetickému příjmu, a právě v tomto stadiu vývoje mladého organismu je důležité zásadu nezanedbat.

Na rozdíl od potřebného příjmu cukru v jídle slazené nápoje jsou pro děti nevhodné. Obsahují příliš mnoho jednoduchých cukrů a zbytečně zvyšují příjem energie, což vede ke vzniku obezity. Rodiče by se proto měli snažit připravit dětem nápoj do školy doma, nejlépe bez použití cukru (domácí ovocný či bylinkový čaj, citronáda, domácí sirup). Naučte dítě dodržovat pitný režim, jinak může být dehydrované, unavené a nebude se umět koncentrovat na školní povinnosti (odpovídající příjem u dítěte by měl být 1 l vody denně – nejlépe čisté, bez přídavků cukru).

Každé dítě má své oblíbené i neoblíbené potraviny, ovoce i zeleninu. Z toho, co jsou vaše děti ochotny jíst, připravte každý den jinou svačinu a občas jim nabídněte i novou chuť. Čas navíc, který chystání jídla věnujete, se vykompenzuje v podobě zdravého životního stylu a potřebné energie pro školáka. Spoléhat se na nápojové a potravinové automaty, jejichž obsah neznáte, je sice nejsnazší, ale nejhorší možné řešení (obsahují slazené nápoje, bagety, mastné lupínky, přesolené ořechy…).

Vyvážená svačinka a výživná svačina pro naše děti
Jak správně sestavit svačinu
Ovoce a zelenina: měly by být čerstvé, ovoce raději méně sladké (citrusy, kiwi, meruňky, rybíz, maliny, jablka).

Mléčné výrobky: přednost dáváme mléčným výrobkům s nižším obsahem tuku, než je polotučné mléko, nízkotučný až polotučný tvaroh a výrobky z něj (dezerty, pomazánky), sýry do 45 % tuku v sušině, čerstvé sýry, jogurty do 3,8 % tuku.

Semínka, ořechy: doporučují se nepražená a nesolená nebo neslazená semínka a ořechy, ideálně se slupkou.

Obiloviny: mladší školáci do 10 let mohou střídat bílé a celozrnné pečivo, od 10 let by to přednostně mělo být celozrnné nebo žitné pečivo, výrobky z jáhel, z pohanky, obilných vloček, bulguru či quinoy. Občas můžete dětem dopřát müsli tyčinky a obilné tyčinky bez polevy.

Tekutiny: nejlepší je čistá voda nebo neslazené čaje.

Share this
Tags

Must-read

Nabídka lázní je bohatá, vykrýt ztráty je však náročné

Mluvčí známých slovenských lázní popisují současnou situaci. Jak se vyrovnávají s poklesem pacientů způsobeným pandemií? Poskytují lázeňskou léčbu postcovidovým pacientům ve skupině A, tedy plně...

Lékařka: Sladká snídaně pro dítě? Ano, ale doma vyrobená

Snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. Odborníci stále upozorňují na skutečnost, že jejich vynechání může způsobit nesoustředěnost školáků. "Vynecháním snídaně klesá výkonnost dítěte, a...

Hledáte v máku kalcium? Někde najdete kadmium

Na Slovensku si bez něj neumíme představit buchty, nudle ani štrúdl. V českém časopise d-Test 4/2021 provedli kontrolu vzorků máku. Téměř polovina z nich...
spot_img

Recent articles

More like this