Sabotujete vlastní štěstí a možná ani nevíte? Co když se váš nepřítel skrývá ve vás?

on

|

views

and

comments

Někdy jsme naším nejhorším nepřítelem my sami. Sabotujeme vlastní štěstí, neboť uvnitř duše věříme, že si ho nezasloužíme, a nejsme ho hodné.

Sama sobě nejhorším nepřítelem
V cestě za štěstím a spokojeností stojí jedna velká překážka – vy. Častokrát jsme to my, kdo staví bariéry a utíká před harmonickým životem. Pro mnohé platí, že jejich nejhorší nepřítel se skrývá v jejich samých, protože se aktivně vyhýbáme čemukoli, co by naši situaci a život celkově zlepšilo.

Namlouváme si, že nemáme na lépe placenou práci, a proto trpíme tu mizerně placenou, ve které jsme nešťastné. Neodejdeme z toxického vztahu, protože si namlouváme, že se umění a samota je horší.

Odmítneme příležitost, protože v hloubce duše věříme, že selžeme. Všechny situace, které brání štěstí, mají společného jmenovatele – a tím jsme my a naše schopnost být sami sobě nepřítelem.

I vy stále čekáte na Pána Božského? Žádný vám není dost dobrý? Nehledejte správného muže, buďte…
Sama sobě překážkou
Ve většině případů si v cestě za štěstím stojíme my sami. Vymýšlíme si důvody, proč to nejde, vytváříme si domněnky, přičemž pes je zakopaný jinde – nevěříme si, pochybujeme o sobě a věříme, že si spokojený život vlastně nezasloužíme. Děsíme se štěstí, protože pro většinu z nás je to neprobádané území.

Je snazší sabotovat snahu o štěstí, než riskovat selhání. Je jednodušší zůstat v komfortní, dobře známé zóně než převzít zodpovědnost za risk a vlastní rozhodnutí. Je snazší a pohodlnější žít jednoduchý, nekomplikovaný život než chytit příležitost za pačesy a vyvíjet se. Problém ovšem je, že komfortní zóna nám sice zajistí pohodlí, ale i stagnaci. Růst, vývoj, štěstí a naplnění najdeme mimo ni.

Když jsme sobě nejhorším nepřítelem
Pokud přemýšlíte, zda se tento problém týká i vás, věnujte pozornost následujícím znakům toho, že se váš nejhorší nepřítel ukrývá ve vás.

Pokud se poznáte alespoň v některých bodech, je načase přehodnotit svůj přístup k životu ik sobě.

 1. Děláte stále stejná rozhodnutí, máte stejné návyky, ale očekáváte jiný výsledek
  Tato definice šílenství se týká každého, kdo je úspěšný v sabotování vlastního štěstí. Pokud se chováte, myslíte a vyjadřujete stejně, nemůžete očekávat, že se něco změní. My sami tvoříme realitu a svět kolem nás. Na změnu nelze nereagovat. Pokud nejsme spokojeni se svým životem, nečekejte se změní život – změňte svůj přístup, myšlení a jednání, a svět kolem vás se začne proměňovat také.
 2. Vymlouváte se, čekáte na „ten správný moment“
  Kdo chce, najde cestu, kdo nechce, najde výmluvu. Lidé, kteří sabotují sami sebe jsou si nejhorším nepřítelem právě z toho důvodu, že se vymlouvají proč něco nejde. Jsou nespokojeni se svou postavou? Nemohou cvičit, protože nemají čas. Chtějí jíst zdravě, ale nemohou se vzdát čokolády. Vztah je vyčerpává, ale nemohou odejít nebo… a podobně.

Vždy je tam NEBO, nebo AŽ. Budou cvičit, až budou mít víc peněz, až dítě půjde na vysokou. Budou spokojeni, až… budou šťastní, až… Nečekejte na ten správný moment, protože on nikdy nedojde – je tady a teď. Chcete-li něco změnit, začněte hned – byť malými krůčky, ale začněte. Změna plodí změnu, výmluvy stejný život jaký jste žili dosud.

 1. Více si ceníte svého komfortu než nejistoty nových situací a příležitostí
  Zdá se, jako byste celá léta žili tentýž den stále dokola. Vaše dny se nápadně podobají, vyžíváte se v jistotě dobře poznaného. Nepoznané příležitosti vám způsobují neklid a úzkost – jste zvyklá na svůj komfort, který zaručuje bezpečí. Ale opravdu chcete žít jeden den po celý život?

Nikdy nezjistíme, co všechno dokážeme a na co máme talent, když se budeme hýčkat bezpečím a vybereme si vždy tu snazší cestu. Komfort pěstuje slabost a neodolnost. Nezapomínejte na to, že na konci života lidé litovali toho, co neudělali než toho, co udělali. Nepromarněte svůj život jen kvůli iracionálnímu strachu, který je jen ve vaší hlavě.

 1. Vytváříte si domněnky, příliš vše analyzujete
  Přílišné přemýšlení a analýza všeho je sice výsada inteligentních, ale i úzkostných lidí, kteří se tím udržují v neštěstí. Pokud se k tomu přidá vytváření si domněnek, máte v sobě nepřítele, který vám ztěžuje život. Nejistí lidé jsou obvykle velmi sebestřední, myslí si, že se celý život a myšlenky lidí točí kolem nich.

Pokud se někdo na ně v autobuse podívá, hned předpokládají, že jsou špatně upraveni. Šepot a smích kolegů určitě znamenají pomluvy vašeho nového účesu.

Share this
Tags

Must-read

Kotvičník je bylinkou i pro ženy. Jak na něžné pohlaví působí?

Když se řekne kotvičník, většina lidí se začn potutelně usmívat a myslet na jeho pozitivní účinky na mužskou rozmnožovací soustavu. Kotvičník ale může být...

Batohy a rezervoáry nesmí chybět ve výbavě aktivních cyklistů. Máte ty své?

Ať už se pohybujeme na kole nebo pěšky, nejpohodlnějším a nejpraktičtějším úložným prostorem, kde můžeme odložit, co potřebujeme, je batoh. Jenomže při cyklistice by...

Ekzém na dlaních může mít různé příčiny – jaké?

Ekzém na dlaních může být způsoben různými příčinami. Abyste jej spolehlivě vyléčili nebo alespoň zmírnili příznaky, bude potřeba vědět, jaký typ ekzému na dlaních...
spot_img

Recent articles

More like this