Šest nejpopulárnějších interiérových stromů, které jsou oblíbené kvůli vzhledu, velikosti i nárokům na údržbu

on

|

views

and

comments

Živý interiérový strom nás propojuje s přírodou, vytváří náladu v místnosti a čistí vzduch. Při výběru stromu ovšem nestačí zvážit jen jeho estetické přednosti. V první řadě vybírejte podle jeho požadavků na světlo, vlhkost a podle velikosti, které dosáhne v dospělosti. Dáváme do pozornosti šest pokojových stromů, které jsou oblíbené kvůli nízkým nárokům na údržbu (s výjimkou citrusů), kompaktní velikosti a vizuální přitažlivosti.

Fíkovník lyrovitolistý (Ficus lyrata)
Tento fíkovník pochází z džunglí, takže je ideálním místem světlá koupelna. Pokud ji nemáte, nesmuťte, fungovat bude i obývací pokoj, ale stromek je třeba chránit před průvanem. Potřebuje dostatek jasného filtrovaného světla a vlhkosti. V létě jej můžete použít i jako rostlinu na terasu – ale opět jej chraňte před větrem.

Fíkovník lyrovitolistý
Zdroj: iStock

Co potřebuje fíkovník lyrovitolistý?

jasné, filtrované světlo
vlhkou, ale ne mokrou půdu
teplotu 15 až 26 stupňů Celsia
Dorůstá do výšky průměrně 2 až 3 metry.

Citrus
Citrus je skvělou volbou do interiéru z několika důvodů. Okouzlující vůně rozkvetlého pomerančového nebo citrónového stromu je lepší než jakýkoli sprej na osvěžení místnosti. Na druhé straně je třeba vědět, že ze všech oblíbených pokojových stromů jsou citrusové stromy nejnáročnější na pěstování, zvláště pokud chcete, aby přinášely ovoce. Potřebují ze všeho více než jiné rostliny: vodu, sluneční světlo, vlhkost a hnojivo.

Co potřebují citrusy?

plné slunce
vlhkou, ale ne mokrou půdu
teplotu 10 až 26 stupňů Celsia
Dorůstají do výšky průměrně 1,8 až 2,5 metru.

Fíkovník malolistý (Ficus benjamina)
Fíkovník malolistý je oblíbený kvůli bohaté zelené barvě a jednoduché péči. Potěší ho dobře osvětlená místnost, která zabrání opadávání listů stromku. Nejvhodnější pro pěstování fíkovníku malolistého je pokoj s velkým oknem, střešním oknem nebo oknem orientovaným na jih. Zasaďte jej do dobře odvodněné půdy a zalévejte jen tehdy, když je povrch půdy suchý.

fíkovník malolistý

Co potřebuje fíkovník malolistý?

jasné, nepřímé světlo
vlhkou, ale ne mokrou půdu, mezi zaléváním ji nechte vyschnout
teplotu 18 až 29 stupňů Celsia
Dorůstá do výšky průměrně 60 centimetrů až 2,5 metru.

Říká se mu také gumovník a pochází z Indie. Tvoří velké lesklé listy v tmavě zeleném odstínu, které vyniknou na bledém pozadí. Jako většina tropických stromů i gumovníky mají rády mírné teploty, vlhké prostředí a dobrou cirkulaci vzduchu bez průvanu. Nezapomeňte každý měsíc utírat z listů prach vlhkým hadříkem. Během období aktivního růstu gumovník přihnojujte každé dva týdny, abyste dosáhli maximální velikosti listů.

Co potřebuje fíkovník kaučukový?

jasné, nepřímé světlo
vlhkou, ale ne mokrou půdu během vegetačního období, od podzimu do konce zimy snížit množství zálivky
teplotu 10 a 26 stupňů Celsia
Dorůstá do výšky průměrně 60 centimetrů až 2,5 metru.

Banánovník (Musa spp.)
Líbí se vám stromy s obrovskými listy? Zajistěte si pokojový banánovník. Některé banánovníky (například Cavendish) produkují také ovoce, zatímco jiné (například Musa basjoo) ne. Při nákupu pokojového banánovníku hledejte trpasličí kultivary, abyste je udrželi ve zvládnutelné velikosti. Teplo, plné sluneční světlo a pravidelné hnojení pomáhají těmto rychle rostoucím stromům dosáhnout svého potenciálu. Pokud listy začnou hnědnout nebo se kroutit, zkontrolujte roztoči, které jsou notoricky známými škůdci banánovníků.

Banánovník v bílé pracovně

Co potřebuje banánovník?

plné slunce
vlhkou, ale ne mokrou půdu (půdu nenechte vyschnout)
Dorůstá do výšky průměrně 60 centimetrů až 2,5 metru.

Share this
Tags

Must-read

Nabídka lázní je bohatá, vykrýt ztráty je však náročné

Mluvčí známých slovenských lázní popisují současnou situaci. Jak se vyrovnávají s poklesem pacientů způsobeným pandemií? Poskytují lázeňskou léčbu postcovidovým pacientům ve skupině A, tedy plně...

Lékařka: Sladká snídaně pro dítě? Ano, ale doma vyrobená

Snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. Odborníci stále upozorňují na skutečnost, že jejich vynechání může způsobit nesoustředěnost školáků. "Vynecháním snídaně klesá výkonnost dítěte, a...

Hledáte v máku kalcium? Někde najdete kadmium

Na Slovensku si bez něj neumíme představit buchty, nudle ani štrúdl. V českém časopise d-Test 4/2021 provedli kontrolu vzorků máku. Téměř polovina z nich...
spot_img

Recent articles

More like this